Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Czerwcowe święto rolników za nami | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Czerwcowe święto rolników za nami

Przez trzy słoneczne dni czerwca (od soboty 3.06. do poniedziałku 5.06.) w Sielinku koło Opalenicy odbywały się IV Krajowe Dni Pola. Jedno z największych wydarzeń rolniczych w Polsce, zgromadziło bardzo dużo odwiedzających, dla których przygotowano osiem niezwykle ważnych i interesujących stref,  tj. Innowacji, Poletek Demonstracyjnych, IV Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, Rozwoju Obszarów Wiejskich, Energii dla Rolnictwa, Ogrodnictwa, XXIX Wielkopolskich Targów Rolniczych oraz Doradztwa i Instytutów.

 

 

 

Ponad 800 odmian roślin uprawnych, 18 hektarów terenu, setki zwierząt, najnowocześniejsze rozwiązania w rolnictwie, występy regionalnych zespołów, rękodzieło,  degustacje oraz historyczny sprzęt rolniczy to wszystko można było zobaczyć wybierając się do Sielinka.

Pierwszego dnia wydarzenia, uroczystość otwarcia uświetnili goście honorowi, m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, włodarze województwa wielkopolskiego, reprezentanci doradztwa rolniczego z całej Polski, różnych gałęzi branży rolno-spożywczej, pracownicy nauki, państwowych instytucji rolniczych, samorządowcy. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu reprezentował prof. dr hab. Piotr Goliński, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej oraz przedstawiciele władz wydziałów.

Wśród zaproszonych gości w Sielinku pojawili się m.in. minister rolnictwa Robert Telus, wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik, unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski i wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, którzy po briefingu prasowym zwiedzili cały teren wystawowy.

W tegorocznej edycji Krajowych Dni Pola ważnej dla branży rolniczej ze względu na jubileusz 100-lecia państwowego doradztwa rolniczego w Polsce, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu został zaproszony przez poznański WODR do współorganizowania wydarzenia, przyjmując z wielką przyjemnością rolę partnera wspierającego.

Przygotowaliśmy ofertę na wszystkie dni wydarzenia, tj. sobotę, niedzielę i poniedziałek. Ostatni dzień był nowością, gdyż został dedykowany młodzieży, uczniom szkół rolniczych, a UPP był jego filarem. 

Na czas trwania targów pracownicy i studenci Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii przygotowali w formie prelekcji, warsztatów i pokazów m.in. kultury in vitro roślin, rozpoznawanie chorób i szkodników roślin rolniczych pod mikroskopem, poletka doświadczalne z prezentacją dwóch odmian lnianki siewnej oraz pszenicy ozimej w różnych systemach uprawy (orkowej i bezorkowej) oraz mieszanki rośli przyjaznych dla owadów pożytecznych i zapylaczy.  Innowacją była prezentacja morfologii profilu glebowego, czyli układ poziomów genetycznych i warstw występujących w pionowym przekroju gleby, wraz z możliwością wejścia do wykopu oraz wysłuchania krótkiej prelekcji. Zainteresowanie zwiedzających wzbudziła także „szklarnia przyszłości” z innowacyjnym systemem cieplarnianym izolowanym pianą.

Pracownicy z Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej przygotowali m.in. model studni drenarskiej wraz z demonstracją jej działania, prezentację systemu mapowania plonu w parciu o pracę prasy rolującej, zagadnienia związane z rolnictwem precyzyjnym i cyfrowym oraz zaprezentowali ekstruder do produkcji chrupek dla zwierząt, który wytwarza pełnowartościowe produkty mające zastosowanie w żywieniu.

Prezentowany był także innowacyjnym systemy wczesnego ostrzegania przed skażeniami wody, wykorzystujący obserwację ruchów muszli małży.

Dużym zainteresowaniem trzeciego dnia wydarzenia, zwłaszcza wśród młodzieży cieszyła się drukarka 3D, której pracę można było obserwować „na żywo”, a zaangażowani studenci z KN Inżynierów Rolnictwa opowiadali o jej zastosowaniu, projektach, materiałach wykorzystywanych do druku.

W Strefie Innowacji, w ofercie Wydziału Leśnego i Technologii Drewna znalazła się prezentacja samonawadniających płyt drogowych  przeznaczonych do budowy stałych lub tymczasowych, śladowych dróg leśnych oraz skrzynia do uprawy rośli „VEG-GET-ABLE” z przeznaczeniem dla osób poruszających się na wózku, seniorów i dzieci.

Wiele ciekawych pokazów, eksperymentów, wykładów i degustacji zaprezentowano także w obszarze żywości i żywienia. Probiotyki i prebiotyki w produktach mleczarskich, nowoczesne metody produkcji tradycyjnego sera, nauka i przemysł w kreowaniu jakości produktów funkcjonalnych oraz piwna rewolucja czyli o piwach rzemieślniczych to tematyka, która zainteresowała wielu odwiedzających i zachęciła do wysłuchania wykładów oraz licznych degustacji.

Ostatniego dnia wydarzenia, do „drużyny UPP” dołączyli pracownicy i studenci Wydziału Ekonomicznego, którzy przekonywali, ze ekonomia wcale nie jest taka trudna, zachęcali do sprawdzenia swojej wiedzy ekonomiczno-społecznej poprzez quizy i konkursy, angażowali do tworzenia nowych produktów poprzez technikę design thinking.

Podczas święta rolniczego bardzo widoczny był również udział pracowników i studentów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o zwierzętach oraz zakładów doświadczalnych UPP. Zwiedzający podczas IV Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych mogli podziwiać kolekcje drobiu ozdobnego z Zakładu Doświadczalnego Żywienia Zwierząt w Gorzyniu oraz okazy owcy wielkopolskiej  z Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Brody.

Przygotowaliśmy także szeroką ofertę doradczą i konsultacyjną w zakresie m.in. uprawy roślin ogrodniczych w gruncie oraz pod osłonami, a także postępu hodowlanego, technologii uprawy, ochrony roślin, nawożenia, nawadniania oraz innowcji w obszarze rolnictwa precyzyjnego i wykorzystania cyfryzacji w produkcji rolnej.

Ostatniego dnia wydarzenia – Dniu Młodego Rolnika - przedstawiliśmy uczniom również ofertę edukacyjną, zachęcając do podjęcia studiów na naszym uniwersytecie, a Panie z Biura Karier inspirowały młodzież do planowania własnej ścieżki kariery i sprawdzania swoich kompetencji tak, aby były najbardziej dopasowane do wyborów odnośnie studiów i przyszłej pracy, doradzały jak wykorzystać swoje predyspozycje oraz silne strony, aby odnieść sukces i wybrać „pracę marzeń”.

 

Krajowe Dni Pola to bardzo ważne wydarzenie dla środowiska rolniczego przyciągające tłumy zwiedzających, którzy chcą zapoznać się z nowoczesnymi rozwiązaniami stosowanymi w rolnictwie zarówno w teorii, jak i w praktyce.

Mamy nadzieję, iż ciekawymi pokazami, demonstracjami, projektami wspierającymi rozwój innowacji, patentami czy rozwiązaniami w fazie badawczej udało się zainteresować uczestników, przedstawicieli branży agro i zachęcić do współpracy z  uczelnią, a uczniów przekonać do tego, iż studia u nas są bardzo perspektywiczne i dają szansę na włączenie się w budowanie zrównoważonego świata.

 

Dziękujemy wszystkim pracownikom i studentom za przygotowanie bardzo interesującej oferty popularyzującej naukę, biznesowej oraz edukacyjnej, zaangażowanie, poświęcony czas oraz wkład w budowanie marki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

Grażyna Adamczyk
Dział Marketingu i Komunikacji 

 

  ​​​​​​​  ​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​ ​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​

WYDZIAŁY