Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Naukowcy z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP opracowali pionierską technologię w skali świata do produkcji drewnianych stelaży do łóżek | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Naukowcy z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP opracowali pionierską technologię w skali świata do produkcji drewnianych stelaży do łóżek

Zespół badaczy Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w składzie dr. hab. Marka Wieruszewskiego, dr inż. Krzysztof Wiaderek, dr inż. Łukasz Matwiej, dr inż. Bartosz Pałubicki, uczestniczył w badaniach realizowanych przez firmie Sun Garden Polska nad rozwojem konstrukcji oraz technologii produkcji drewnianych stelaży do łóżek. Te kierowane przez dyrektora Witolda Jareckiego (absolwent WTD) oraz Dariusza Orlikowskiego nowatorskie w skali światowej badania obejmowały zarówno opracowanie jak i walidację (automatyzacje i robotyzacje).

 

 

Zapoczątkowane w 2020 r. badania rozwojowe nad innowacyjną technologią produkcji drewnianych stelaży do łóżek przez firmę Sun Garden Polska doprowadziły do realizacji projektu o wartości 32 mln zł z 14 mln zł  dofinansowania z NCBR. W wyniku wspólnych prac powstał patent na rozwiązanie innowacyjnej ramy drewnianej o zmodyfikowanej konstrukcji. Realizacja części badawczej, prototypów, modeli matematycznych czy badania wytrzymałościowe odbywały się pod pieczą naukowców z WLTD Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Badania były przeprowadzane zostały na dużą skalę laboratoryjną i przemysłową, a do ich realizacji wykorzystano kilkaset metrów sześciennych drewna sosnowego i świerkowego.

 

W wyniku projektu udało się opracować nowoczesną konstrukcje stelaża o niższym koszcie wytworzenia a jednocześnie o podwyższonej wytrzymałości. Wdrożono proces pozwalający na zwiększenie produktywności, wydajności i jakości wytwarzanych wyrobów drzewnych. Osiągnięto zarówno oszczędności materiałowe na poziomie 29 proc. porównaniu do ramy referencyjnej z drewna litego jak również środowiskowe związane ze zmniejszeniem zużycia energii na jednostkę wyrobu.

 

Nazwa projektu NCBR „Opracowanie autorskiego procesu technologicznego charakteryzującego się podwyższoną produktywnością, wydajnością i wysoką jakością produkowanych wyrobów wykonanych z drewna”.

 

WLTD

 

 

WYDZIAŁY