Studentka UPP tworzy sztukę z bakterii

Studentka trzeciego roku kierunku weterynaria na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Martyna Pietrzak, tworzy dzieła z bakterii. Na jej mikrobiologiczne obrazy można głosować w ramach konkursu Agar Art organizowanego przez Amerykańskie Towarzystwo Mikrobiologiczne.

Konkurs Agar Art łączy naukę i sztukę. Artyści - amatorzy i naukowcy, przy użyciu bakterii, tworzą obrazy otaczającej nas rzeczywistości. Organizatorzy konkursu, w tym roku po raz pierwszy, wyznaczyli konkretny temat prac, którym stały się portrety mikrobiologów. Martyna Pietrzak stworzyła portrety najwybitniejszych mikrobiologów: Roberta Kocha, Louisa Pasteura oraz Odo Bujwida, polskiego mikrobiologa, ucznia Kocha, a prywatnie ojca pierwszej kobiety lekarza weterynarii, Heleny Jurgielewiczowej. Portrety zostały namalowane różnymi gatunkami bakterii wyizolowanymi od zwierząt, a ich bank jest tworzony przez prof. UPP dr hab. Agnieszkę Pękalę-Safińską z Katedry Nauk Przedklinicznych i Chorób Zakaźnych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UPP.

Studentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu została zakwalifikowana do konkursu jako jedna z 85 osób i zarazem jedyna z Polski. Do 18 listopada trwa etap głosowania. Zachęcamy zatem do oddania głosu na pracę Martyny Pietrzak - oprócz walki o nagrodę główną, przyznawana jest również nagroda publiczności.

Instrukcja głosowania:

1. Wejść w link

2. Zarejestrować się na platformie Flickr

3. Zaznaczyć gwiazdkę przy pracy

“How did I meet Odo Feliks Kazimierz Bujwid (artist = Martyna Pietrzak)”