Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility EKOmentarzUPP - Bez gleby nie byłoby życia | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

EKOmentarzUPP - Bez gleby nie byłoby życia

W nowym odcinku EKOmentarzUPP prof. UPP dr hab. Monika Jakubus z Katedry Gleboznawstwa i Ochrony Gruntów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przybliża nam tajniki gleby, opowiada o jej roli w naszym życiu, a także o zmianach degradacyjnych i ich skutkach. 

 

 

Zdrowa gleba to zdrowe rośliny, zdrowe zwierzęta i zdrowy człowiek, a niestety z naszą glebą nie jest dobrze. Łatwo niszczeje i stosunkowo trudno się odnawia, dlatego jej  Grafika przedstawiająca ikony związane z ekologią degradacja to poważny problem globalny. Aż 45% wszystkich gleb użytkowanych rolniczo na terenie Europy posiada niewystarczającą zawartość materii organicznej, 42% - podlega zmianom degradacyjnym w postaci erozji wodnej lub wietrznej. Ponad 2 mln. miejsc na terenie Europy jest zanieczyszczona metalami ciężkimi bądź podlega takim zanieczyszczeniom. I najbardziej wizualny przykład degradacji - dziennie około 300 ha gruntów na terenie całej Europy jest trwale niszczonych przez ich zabetonowanie. O roli ziemi w życiu człowieka i w ograniczaniu zmian klimatycznych, o długotrwałych zmianach degradacyjnych gleby i o tym jak im zapobiegać opowiada prof. UPP dr hab. Monika Jakubus z Katedry Gleboznawstwa i Ochrony Gruntów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

Zapraszam do obejrzenia kolejnego odcinka #EKOmentarza UPP https://www.youtube.com/watch?v=k9KodnQ7d1E

 

 

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

 

 

WYDZIAŁY