Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Profesor Piotr Tryjanowski laureatem stypendium im. Hansa Fishera | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Profesor Piotr Tryjanowski laureatem stypendium im. Hansa Fishera

Politechnika Monachijska (TUM - Technische Universität München) raz w roku przyznaje wybitnym naukowcom stypendium im. Hansa Fishera / Hans Fisher Senior Fellowship. To nagroda naukowa uwzględniająca środki na realizację projektu w ciągu trzech lat, a polegających na stworzeniu małego zespołu w monachijskim Instytucie Studiów Zaawansowanych (TUM-IAS) i realizacji wspólnego projektu z tutejszymi naukowcami. Laureatem stypendium jest prof. Piotr Tryjanowski, kierownik Katedry Zoologii na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UPP.

 

 

„Najbardziej w otrzymanym stypendium, poza środkami na badania naukowe, cieszy mnie możliwość realizacji pewnej ogólnej idei nazwanej „ryzykowną kreatywnością”, co  rzeczywiście pozwoli się skupić na pewnych szalonych pomysłach, bez zaprzątania sobie głowy – jak to ma miejsce w przypadku grantów – tym, że wszystko musi się udać. Oczywiście z prof. Annette Menzel z TUM pewne plany mamy, ale nie do końca mogę je jeszcze zdradzić. W skrócie tylko powiem, że nasz projekt Citizen Science Nature Watch polega na tym, że przez najbliższe trzy lata chcemy współpracować nad wykorzystaniem masowych danych zbieranych przez amatorów do wykazania globalnych zmian w rozmieszczeniu roślin i zwierząt. W praktyce to oznacza po prostu pracę w tzw. big data, z olbrzymimi zbiorami danych” – wyjaśnia prof. Piotr Tryjanowski.

TUM należy do grupy najlepszych uniwersytetów na świecie, wg. ostatniego rankingu szanghajskiego został sklasyfikowany jako najlepsza uczelnia w Niemczech. W 2005 r. TUM założył Instytut Studiów Zaawansowanych / Institute of Advanced Studies (IAS), którego celem jest poszukiwanie rozwiązań dotyczących ważnych zagadnień teoretycznych, jak i praktycznych, o charakterze globalnym. W IAS spotykają się przedstawiciele różnych dziedzin, zapraszani w ramach grantów, nagród i stypendiów. Jedną z części funkcjonowania IAS jest przyznawanie wspomnianego stypendium im. Hansa Fishera, nazwanego tak na cześć profesora Hansa Fischera (1881–1945), laureata Nagrody Nobla z chemii (1930) za pionierskie badania nad strukturą hemoglobiny.

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

WYDZIAŁY