Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Materiały prasowe | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Materiały prasowe

Informatyka i inżynieria danych - nowy kierunek na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

Informatyka i inżynieria danych to klucz do sukcesu w dynamicznie rozwijającej się erze cyfrowej. Trwająca od kilku lat transformacja cyfrowa rewolucjonizuje sposób, w jaki działają instytucje i przedsiębiorstwa na całym świecie. Dzięki rozwojowi technologii cyfrowych, dane stały się cennym zasobem, który napędza innowacje i podejmowanie świadomych decyzji. Dlatego obecnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, potrzebni są specjaliści od informatyki i inżynierii danych.

Poznań ma swoich noblistów od zmian klimatu na UPP

Światowy Dzień Ziemi, obchodzony 22 kwietnia, jest największym na świecie świętem ekologicznym, uznawanym aż w 192 krajach. Zmiany klimatu i ochrona środowiska są jednymi z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi ludzkość. Dlatego w tym Dniu podkreślana jest konieczność podejmowania działań na rzecz ochrony naszej planety i przeciwdziałaniu zmianom klimatu. Tematem tym zajmował się również Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu, który w roku 2007 otrzymał pokojową nagrodę nobla, a w którym pracowało dwóch Polaków - obaj mieszkają w Wielkopolsce i pracują obecnie na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Rośliny wyjęte spod prawa

Mak polny w łanie rzepaku

Znane, ale zazwyczaj nielubiane tak można rozpocząć krótką opowieść o chwastach. Wszyscy lubimy spoglądać na ukwiecone makami, chabrami i maruną bezwonną łany zbóż czy pola rzepaku, jednak te barwnie wyglądające rośliny konkurują z roślinami uprawnymi o światło, wodę i składniki pokarmowe, zabierając przy silnej presji ponad 50% plonu. I tej opcji związanej z chwastami nie lubi już nikt.

Chrząszcz brzmi w trzcinie nie bez przyczyny

Baldurek pręgowany

W owadzim świecie chrząszcze to najliczniejszy rząd, który reprezentuje 400tys. gatunków. W Polsce żyje ich około 6200, a wśród nich stosunkowo niezbyt liczne gatunki chronione i niestety coraz liczniejsze w grupie zagrożonych wyginięciem. Właśnie dla ochrony tych zwierząt oraz popularyzacji wiedzy o chrząszczach, zainicjowany został projekt edukacyjno-badawczy "Chrząszcz brzmi w trzcinie nie bez przyczyny", realizowany przez Wielkopolski Park Narodowy, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Gdzie te bociany?

Para bocianów w gnieździe. Fot. Joachim Siekiera

To będzie dziwna wiosna, tak przynajmniej wnika z ruchu bocianów. Co prawda, z różnych miejsc Polski docierają sygnały, że pierwsze bociany pojawiły się już w gniazdach, jednak nie możemy mieć pewności czy to osobniki, które odleciały na zimę do Afryki. „Coraz częściej bowiem się zdarza, że bociany zimują w Polsce, są przetrzymywane w azylach dla osłabionych ptaków, a nawet przez gospodarzy na wsiach” – wyjaśnia prof. Piotr Tryjanowski, zoolog i badacz bocianów z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Naukowcy i przyrodnicy wskazują, co należy zrobić by chronione płazy nie były rozjeżdżane przez auta

Budowa przepustów pod jezdnią oraz okresowe zamykanie dróg to najskuteczniejsze metody trwałego zabezpieczenia populacji płazów podczas migracji. Wiemy to, ponieważ w wielu miejsca na świecie takie działania są wdrażane rutynowo. Również wyniki badań naukowych jednoznacznie wskazują, że to najefektywniejsze rozwiązania pozwalające osiągnąć długotrwałe efekty i zachować populacje płazów wymierające z powodu śmiertelności drogowej.

Walentynkowe prezenty

Para gołębi na gałązce bzu

Dobrze wiemy, że zwierzęce rodzaje miłości budzą fascynacje. Podziwiamy frywolne zaloty zwierząt, wymyślne tańce i śpiewy. W walentynkowy dzień lubimy jednak myśleć, że jesteśmy wyjątkowi, że tylko my ludzie potrafimy obdarować najbliższych prezentami – mówi prof. Piotr Tryjanowski, kierownik Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Ekologiczne metody uprawy warzyw i ziół

Grafika przedstawiająca dziko rosnące zioła

Ekologia to nie tylko współczesny trend czy chwilowa moda. To sposób życia i świadome podejmowanie codziennych decyzji, także w zakresie uprawy roślin. Ekologiczne metody uprawy warzyw i ziół to przede wszystkim zastępowanie chemicznych nawozów i środków ochrony roślin naturalnymi preparatami. Jednak ważne jest także zrozumienie otaczającej nas natury, gdyż każdy ogród to mały ekosystem, złożony ze zwierząt, mikroorganizmów oraz gleby.

Jak zabezpieczyć zabytki archeologiczne w sposób przyjazny dla nietoperzy? Interdyscyplinarne badania w Starej Dongoli w Sudanie

grobownik gołobrzuchy na ścianie meczetu

Na stanowisku archeologicznym w Starej Dongoli w Sudanie, niektóre zabytkowe budowle zostały zasiedlone przez nietoperze. W celu oceny sytuacji, w styczniu 2023r. do ekspedycji złożonej między innymi z archeologów z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, konserwatorów dzieł sztuki z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i inżynierów budowlanych z Politechniki Warszawskiej dołączyli naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Współpraca w obszarze inwestycji zwiazanych z poprawą retencji wodnej oraz rozwjem energetyki odnawialnej i jądrowej

Podpisanie porozumienia ZE PAK S.A. z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu i Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie

ZE PAK SA, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP) oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podpisały, 26 stycznia 2023 r. w Poznaniu, list intencyjny dotyczący podjęcia współpracy w zakresie prowadzenia badań i analiz przyrodniczych oraz rozwiązań technicznych ukierunkowanych na poprawę stanu środowiska w rejonie konińsko-tureckiego zagłębia energetycznego ze szczególnym uwzględnieniem nowych inwestycji ZE PAK S.A. w energetykę odnawialną i jądrową.

Strony

Subskrybuj RSS - Materiały prasowe

WYDZIAŁY