Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Materiały prasowe | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Materiały prasowe

PARTNER

PeSTka czyli PTASI SPACER TERAPEUTYCZNY Z OKAZJI EUROPEJSKICH DNI PTAKÓW

mężczyzna stoi na polu rzepaku i obserwuje przez lornetkę

Nadejście jesieni to nie tylko czas spadających liści i coraz chłodniejszych dni, ale także doskonała okazja, aby odkryć niezwykłe bogactwo przyrody, które ukrywa się wokół nas. Przyczynkiem do takich odkrywczych wypraw blisko natury mogą stać się Europejskie Dni Ptaków, które w tym roku przypadają w weekend 30 września - 1 października. Z tej okazji Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu organizuje PeSTkę czyli Ptasi Spacer Terapeutyczny, który odbędzie się w najbliższą sobotę 30 września. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tym wyjątkowym ptasim wydarzeniu. 

Przełom w ochronie nietoperzy - naukowcy potwierdzili wysoką skuteczność nowej metody ochrony mopka zachodniego

drewniana budka dla nietoperzy zawieszona na drzewie w lesie

Rozwieszanie w lasach budek szczelinowych dla mopków okazało się przełomem w ochronie tych zwierząt. Mopek zachodni jest nietoperzem zagrożonym wyginięciem w całej Europie. Trwające od setek lat przekształcanie środowiska spowodowały, że lasy naturalne zostały zastąpione gospodarczymi, w których mopki mają problem ze znalezieniem odpowiedniej liczby dogodnych schronień.

Złap oddech na pastwisku. Terapeutyczne beczenie owiec

Owce beczą, trawa się zieleni, bukowy las szumi. Pastwisko może mieć kojącą moc dla wielu ludzi, zwłaszcza tych, którzy szukają wytchnienia od miejskiego zgiełku i stresującego trybu życia. Potwierdzają to autorzy książki „Złap oddech na pastwisku. Terapeutyczne beczenie owiec” prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz ing. Roman Cieślar, hodowca owiec szetlandzkich i owczarków podhalańskich.

Zielona terapia - konferencja "Hortiterapia jako element wspomagający leczenie tradycyjne"

Współczesne społeczeństwo coraz bardziej zatraciło kontakt z naturą, zatapiając się w pędzącym tempie życia miejskiego. Jego hałaśliwa atmosfera, brak czasu na chwilę oddechu oraz wszechobecny beton oddzielają nas od pierwotnej harmonii natury. Jednak na horyzoncie pojawia się nowe podejście do poprawy dobrostanu i zdrowia - hortiterapia, czyli terapia oparta na ogrodnictwie i kontaktach z roślinami.

Stwórz miejsca dla ptaków

Ptak siedzi na poidełku

Właśnie kończy się sezon lęgowy ptaków, niektóre – jak jerzyki czy żołny – dosłownie zaraz wybiorą się w powrotną podróż na zimowiska w Afryce. Dla ptaków ciepłe miesiące to czas poszukiwania wody, ale także bezpiecznych miejsc by przygotować się do wędrówek czy zimowania u nas w kraju. Chociaż mamy wakacje, to najlepszy czas by przemyśleć nasze niektóre działania dotyczące aktywnej ochrony ptaków – sugeruje prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – W pamięci mamy bowiem wszelkie uwagi, zarówno sukcesy, jak i porażki związane z ochroną ptaków. Jedne i drugie mogą nam pomóc w znalezieniu lepszych rozwiązań na przyszłość.

Udział naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w badaniach atmosfery o globalnym zasięgu w ramach konsorcjum ACTRIS ERIC

ACTRIS (ang. Aerosol, Clouds and Trace Gases Research Infrastructure) stanowi jeden z najważniejszych elementów europejskiej infrastruktury służącej badaniom środowiska ze szczególnym uwzględnieniem parametrów fizycznych atmosfery. Konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej aerozoli, chmur oraz gazów śladowych ACTRIS ERIC powołane zostało decyzją Komisji Europejskiej 25 kwietnia 2023 r. Wśród siedemnastu państw-założycieli tej międzynarodowej infrastruktury jest Polska, reprezentowana przez konsorcjum, w skład którego wchodzi Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Naukowcy Pracowni Bioklimatologii UPP właśnie zakończyli instalację urządzeń pomiarowych.

Ogrodnictwo miejskie - nowy trend i sposób na życie

Miejskie ogrodnictwo zyskuje popularność na całym świecie. To aktualnie silny trend, który niesie ze sobą szereg korzyści: zdrowotnych, środowiskowych, społecznych i urbanistycznych. Pomaga również zwiększyć bezpieczeństwo ekologiczne i żywnościowe, zwłaszcza w czasach zmian klimatu, gwałtownych zjawisk pogodowych, kryzysów gospodarczych i zerwanych łańcuchów dostaw. Sprzyja także poprawie komfortu psychicznego życia codziennego, umożliwiając ucieczkę od wszechogarniającego zgiełku cywilizacyjnego i szybkiego tempa życia. Bardzo silnego impulsu dla rozwoju miejskiego ogrodnictwa dostarczyła pandemia COVID-19, kiedy okazało się, że kontakt z naturą ma swoją bezcenną i niezaprzeczalną wartość, szczególnie na gęsto zaludnionych terenach miejskich.

Rak luizjański jako gatunek inwazyjny – w czym tkwi problem?

Inwazja gatunków obcych to współcześnie jedno z największych wyzwań dla zachowania bioróżnorodności. Rak luizjański jest uznawany za jeden ze 100 najgroźniejszych inwazyjnych gatunków obcych w Europie.  Zgodnie z prawem jest to także gatunek podlegający szybkiej eliminacji. Wykryta w Poznaniu populacja tego gatunku jest na wczesnym stopniu inwazji, dlatego podjęcie odpowiednich działań jest na tym etapie kluczowe. 

Który tak śpiewa?

21 czerwca, pierwszego dnia lata, w ponad 120 krajach na całym świecie obchodzi się Święto Muzyki. Głównym celem wydarzenia jest popularyzacja muzyki, zarówno zachęcenie do jej tworzenia, jak i możliwość darmowego uczestnictwa w różnorodnych koncertach. A jeśli tak to ptasia muzyka, idealnie wpisuję się w ten cel, będąc często obecną w kulturze i sztuce i do niej nawiązują także autorzy całkiem niedawno wydanej książki – Który tak śpiewa? Ptaki w kulturze.

Informatyka i inżynieria danych - nowy kierunek na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

Informatyka i inżynieria danych to klucz do sukcesu w dynamicznie rozwijającej się erze cyfrowej. Trwająca od kilku lat transformacja cyfrowa rewolucjonizuje sposób, w jaki działają instytucje i przedsiębiorstwa na całym świecie. Dzięki rozwojowi technologii cyfrowych, dane stały się cennym zasobem, który napędza innowacje i podejmowanie świadomych decyzji. Dlatego obecnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, potrzebni są specjaliści od informatyki i inżynierii danych.

Poznań ma swoich noblistów od zmian klimatu na UPP

Światowy Dzień Ziemi, obchodzony 22 kwietnia, jest największym na świecie świętem ekologicznym, uznawanym aż w 192 krajach. Zmiany klimatu i ochrona środowiska są jednymi z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi ludzkość. Dlatego w tym Dniu podkreślana jest konieczność podejmowania działań na rzecz ochrony naszej planety i przeciwdziałaniu zmianom klimatu. Tematem tym zajmował się również Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu, który w roku 2007 otrzymał pokojową nagrodę nobla, a w którym pracowało dwóch Polaków - obaj mieszkają w Wielkopolsce i pracują obecnie na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Strony

Subskrybuj RSS - Materiały prasowe

WYDZIAŁY