Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Materiały prasowe | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Materiały prasowe

PARTNER

Chrząszcze v. plastik - nowy odcinek z serii filmów popularyzujących naukę

kobieta przy sprzęcie laboratoryjnym

Plastik stał się integralną częścią życia człowieka w erze konsumpcjonizmu. Ubrania, smartfony, opakowania na napoje czy jedzenie, mają wspólny mianownik, większość z nich zrobionych jest z plastiku. Niestety większość rodzajów plastików nie jest biodegradowalna i może przetrwać w środowisku nawet kilkaset lat.

Wyzwania nowoczesnego rolnictwa czyli TRiLiada 2024, nowy wymiar rolnictwa - technologie 4.0 i agroroboty

Triliada 2024

Rewolucja cyfrowa (4.0) rolnictwa trwa w najlepsze i znacząco redefiniuje podejście do procesów produkcji żywności. Jednocześnie stawia na wykorzystanie zaawansowanych technologii cyfrowych i automatyzacji w celu optymalizacji rolniczych procesów technologicznych. Zadaniem rolnictwa 4.0 jest zwiększanie produktywności, ale w sposób zrównoważony z poszanowaniem środowiska oraz lokalnych społeczności. Organizowana przez studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu TRiLiada, to święto najnowszych osiągnięć techniki i technologii wdrażanych w rolnictwie. 

Pionierskie badania nad boreliozą u dzieci w Wielkopolsce

kleszcz

Lekarze pediatrzy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (UMP) podjęli współpracę z naukowcami z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP) w celu wyjaśnienia przyczyn zróżnicowanej liczby zachorowani na boreliozę u dzieci w powiatach województwa wielkopolskiego. Ich badania rzucają nowe światło na zależności pomiędzy występowaniem boreliozy u dzieci a różnymi czynnikami środowiskowymi i kierują uwagę na potrzebę skutecznej profilaktyki boreliozy, niezależnie od miejsca zamieszkania.  

#PatrzPodNogi - Trwają gody żmii zygzakowatej vipera berus, czy mamy się czego bać? – wyjaśnia herpetolog

Żmija zygzagowata

Kolejne ciepłe, wiosenne dni to świetna okazja, by z bliska przyjrzeć się naszym rodzimym gadom, w tym w szczególności wężom. W Polsce to zaledwie pięć gatunków, w tym dwa zaskrońce - zaskroniec zwyczajny i zaskroniec rybołów, gniewosz plamisty, wąż Eskulapa i jedyny krajowy jadowity gatunek czyli żmija zygzakowata.

Wyzwania nowoczesnego rolnictwa czyli TRiLiada 2024 nowy wymiar rolnictwa - technologie 4.0 i agroroboty

Uczestnicy- uczniowie i pracownicy TRiLiady w 2023 roku

Rewolucja cyfrowa (4.0) rolnictwa trwa w najlepsze i znacząco redefiniuje podejście do procesów produkcji żywności. Jednocześnie stawia na wykorzystanie zaawansowanych technologii cyfrowych i automatyzacji w celu optymalizacji rolniczych procesów technologicznych.

UPoluj pracę czyli Targi Pracy na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

lupa z krawatem, na zielonym tle, z prawej strony napis UPPoluj pracę

17 kwietnia 2024 roku na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbędą się Tragi pracy pod hasłem „UPoluj Pracę”. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia, które już na stałe wpisało się w kalendarz uczelnianych aktywności, będzie można się zapoznać z ofertą pracy staży i praktyk ponad pięćdziesięciu branżowych firm, przedsiębiorstw i instytucji oraz wziąć udział w atrakcyjnych wydarzeniach przygotowanych przez Biuro Karier UPP.

Na ratunek orlika grubodziobego w Unii Europejskiej

orlik grubodzioby

Zespół pod kierunkiem prof. dr. hab. Macieja Skorupskiego z Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu, Wydziału Leśnego i Technologii Drewna będzie realizował projekt LIFE GSELIFEAboveBorders, którego celem jest trwała poprawa warunków w miejscach lęgowych oraz zwiększenie liczebności orlika grubodziobego w Unii Europejskiej. Projekt ma także na celu zmniejszenie zagrożeń i zabezpieczenie kluczowych miejsc odpoczynku i zimowania tego zagrożonego gatunku wzdłuż jego szlaku wędrówkowego. 

Nim powstanie pisanka

dwa niebieskie jajka w gnieździe

Przyjrzyjmy się bliżej jajom kurzym. Ich skorupki występują w różnych odcieniach, od białego po różne odcienie brązu. Ale możemy również znaleźć także egzotyczne kolory, takie jak niebieski czy zielony? To nie tylko temat na Wielkanoc, ale również kwestia o dużym znaczeniu. Dlatego pytamy specjalistów: od czego zależy właściwie barwa skorupki kurzego jaja? 

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki 2024 o sztucznej inteligencji

uczestnicy konferencji w sali prosektorium Uniwersyteckiego Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt

Już po raz 27. Poznań stanie się areną fascynujących spotkań naukowych i artystycznych podczas Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Festiwal, który wyrósł z pasji do dzielenia się wiedzą oraz potrzeby bezpośredniego kontaktu naukowców z młodymi entuzjastami wiedzy i odkryć, odbędzie się w dniach 15-20 kwietnia 2024 roku.

UPP wraz z influencerami o ujarzmianiu bestii

prowadzący kanał Historia Bez Cenzury

W czasach kryzysu gospodarczego, gwałtownych zmian klimatycznych i dużych niepokojów geopolitycznych, jeszcze ważniejsze niż dotychczas jest wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Farmy wiatrowe, fotowoltaiczne, pozyskiwanie energii z siły wody to przykłady najbardziej znane, ale też coraz częściej mówi się o energii wodorowej czy niesamowitym potencjale biogazowni. Aby popularyzować tę istotną dla naszej przyszłości wiedzę, Dział Marketingu i Komunikacji UPP nawiązał współpracę z twórcami youtubowego cyklu „Historia bez cenzury”. Zobaczcie jak wyglądało ujarzmianie bestii!

Kolejny film promujący badania na UPP - Zmniejszanie emisji CO2 na etapie odnowienia drzewostanu

Ocenia się, że ekosystemy leśne na Ziemi pochłaniają 2,4 ± 0,8 Gt węgla rocznie, a związany węgiel lokowany jest zarówno w roślinach, jak i pod ziemią. Tak naprawdę, w glebach kumuluje się większość węgla organicznego pochłanianego przez las – jest go tam ponad dwu-, trzykrotnie więcej niż w atmosferze.

Kiedy samice grają pierwsze skrzypce

myszołów

Patrząc na ptaki widzimy i słyszymy przeważnie samce. To one są bardziej kolorowe i bardziej hałaśliwe. Piękny żółty samiec trznadla i szarawa samica tego gatunku, czarno-biały intensywnie wybarwiony samiec muchołówki żałobnej i szarawa samica, śpiewający długą pieśń samiec skowronka i cichutka, skryta samica tego gatunku. Przykładów, wręcz takich podręcznikowych, są wszak dziesiątki. „No właśnie podręcznikowych” – podkreśla prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Dużo wody i co dalej

zbiornik retencyjny

Trwające obecnie wysokie stany wody w rzekach są skutkiem dużej ilości opadów w lutym, które uzupełniły znacząco retencję gruntową oraz cieki. Jest to zjawisko pozytywne co podkreśla wielu ekspertów zajmujących się hydrologią. Niestety duże przepływy wody w rzekach i wysokie poziomy wód gruntowych występują w okresie, w którym zapotrzebowanie na wodę, szczególnie w rolnictwie, jest niewielkie.  

Nowe odkrycie w genetyce psów

czarny pies, leży na kocu

Często mówi się, że odpowiedzi na tajemnice życia drzemią w genach, a ostatnie badania prowadzone przez grupę naukowców z Katedry Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na czele z prof. Markiem Świtońskim potwierdzają to stwierdzenie. Zespół zajmuje się badaniami wad wrodzonych i zaburzeń rozwoju płci psów, a ich najnowsza praca, opublikowana w prestiżowym czasopiśmie naukowym PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America), rzuca nowe światło na tajemnicę wnętrostwa. 

Ochrona migracji traszek zwyczajnych i grzebieniastych

traszka

W związku z panującymi warunkami tegoroczna migracja traszek zwyczajnych i grzebieniastych w naszym regionie trwa praktycznie nieprzerwanie od 5 lutego. Osiągnęła ona różną intensywność w zależności od lokalnych uwarunkowań, przy czym aktywność płazów szczególnie nasila się tuż po zmroku, podczas dni z opadem atmosferycznym i temperaturą powyżej kilku stopni Celsjusza. 

Strony

Subskrybuj RSS - Materiały prasowe

WYDZIAŁY