Eliminacje Okręgowe XLVI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

Tegoroczne eliminacje okręgowe XLVI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych dla uczniów szkół ponad podstawowych po raz kolejny zostały przeprowadzone, dzięki przychylności Władz Rektorskich, na terenie kampusu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Patronat honorowy nad tegorocznymi zmaganiami w naszym okręgu objął Top-Farm Wielkopolska.

Eliminacje okręgowe Olimpiady, podobnie jak w roku ubiegłym składały się z dwóch etapów i zostały przeprowadzone w 8 blokach tematycznych. Były to: Produkcja  Uczestnicy eliminacji okregowych XLVI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu roślinna, Produkcja zwierzęca, Mechanizacja rolnictwa, Ogrodnictwo, Agrobiznes, Leśnictwo, Architektura krajobrazu i Weterynaria. Łącznie w tegorocznej eliminacji uczestniczyło 178 uczniów z 194 zakwalifikowanych z 38 szkół z 6 województw.

Uroczysta inauguracja eliminacji Okręgowych Olimpiady odbyła się 14 kwietnia 2023r. w Biocentrum. Po wystąpieniach Przewodniczącego KO OWiUR Poznań – dr hab. Ireneusza R. Antkowiaka oraz Prorektora ds. Studiów prof. dr hab. Piotra Ślósarza, młodzież przystąpiła do części teoretycznej eliminacji (test). Przed częścią praktyczną eliminacji uczniowie zostali zapoznani przez władze Dziekańskie z ofertą edukacyjną i dydaktyczną poszczególnych wydziałów. Z kolei ich opiekunowie spotkali się z władzami Rektorskimi i Prezydium Komitetu Okręgowego OWiUR w Domu Absolwenta. Od godziny 14:00 rozpoczęła się część praktyczna eliminacji okręgowych, która trwała do późnych godzin popołudniowych. Po otrzymaniu protokołów egzaminacyjnych od poszczególnych Komisji, Prezydium Komitetu Okręgowego OWiUR przy UPP wyłoniło 26 osób, które otrzymały nominacje na tegoroczny finał centralny, który odbędzie się w dniach 26-28 maja br. na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Natomiast 26 kwietnia br. w Kolegium Rungego odbyła się uroczysta gala ogłoszenia wyników i wręczenia przez Prorektora ds. Studiów prof. dr hab. Piotr Ślósarza oraz Przewodniczącego Komitetu Okręgowego OWIUR dr hab. Ireneusza Antkowiaka dyplomów, nominacji, ufundowanych nagród oraz nominacji najlepszym uczestnikom w poszczególnych blokach tematycznych. Tą część uroczystości prowadził prof. UPP Stanisław Grześ, z-ca przewodniczącego KO OWiUR przy Naszym Uniwersytecie. Oprawę uroczystości podsumowującej zmagania dali członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Łany” oraz Zespołu Trębaczy Myśliwskich „Venator”.

Galę uhonorowania laureatów eliminacji okręgowych XLVI edycji Olimpiady zaszczycili swoją obecnością dziekani, prodziekani wydziałów UPP, liczni przedstawiciele partnerów Olimpiady z otoczenia rolno-gospodarczego i administracyjnego, którzy ufundowali szereg cennych nagród dla zwycięzców za co w imieniu Komitetu Okręgowego i nagrodzonych dziękujemy. Świadczyć to może o dużym zainteresowaniu otoczenia zewnętrznego,  przedsięwzięciami związanymi z pogłębianiem, a zarazem weryfikacją nabytej wiedzy teoretycznej i praktycznej związanej z szeroko pojętą produkcją rolniczą i leśną. O słuszności prowadzenia tego typu  działań jest przesłany na ręce Przewodniczącego Komitetu Okręgowego OWiUR przy UPP skierowany do młodych uczestników – laureatów eliminacji okręgowych i ich organizatorów list gratulacyjny Pana Wojewody Wielkopolskiego, Michała Zielińskiego

Najlepszym uczestnikiem tegorocznych zmagań eliminacji Okręgowych XLVI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych okazał się Adam Hamerliński z bloku Leśnictwo z Technikum Leśnego im. Adama Loreta w Tucholi który łącznie z części teoretycznej i praktycznej uzyskał 111 pkt. Natomiast najlepszą szkołą, wśród szkół biorących udział w tegorocznych zmaganiach,  okazał się podobnie jak w roku ubiegłym, Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. gen. D. Chłapowskiego w Trzciance.

Podsumowując, należy podkreślić przychylność Władz Rektorskich dla realizacji tego przedsięwzięcia. Szczególne podziękowania należy skierować na ręce Pana Prorektora ds. Studiów prof. dr hab. Piotra Slósarza za ogromne zaangażowanie i pomoc, wsparcie merytoryczne i finansowe w sprawnym sfinalizowaniu eliminacji okręgowych oraz władzom dziekańskim.

Przewodniczący Komitetu Okręgowego po zakończeniu oficjalnej uroczystości, w imieniu Pana Prorektora zaprosił laureatów i ich opiekunów oraz gości na „słodki” poczęstunek kończący tegoroczne zmagania olimpijskie XVLI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Przewodniczący KO OWiUR Poznań dr hab. inż. Ireneusz R. Antkowiak

V-ce Przewodniczący KO OWiUR Poznań prof. UPP dr hab. Stanisław Grześ