Poznańscy wodziarze odpowiadają na aktualne wyzwania gospodarki wodnej V ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna „Eksploatacja i oddziaływanie zbiorników wodnych” Mikorzyn – Jeziorsko 2022

W dniach 28 – 30 września 2022 roku odbyła się V ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna „Eksploatacja i oddziaływanie zbiorników wodnych” Mikorzyn-Jeziorsko zorganizowana przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych Oddział w Poznaniu oraz Wydział Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Konferencja odbyła się pod patronatem Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Prezesa PGW Wody Polskie oraz patronatem medialnym czasopisma Gospodarka Wodna. Miejscem obrad był hotel Wityng nad jeziorem mikorzyńskim.

Pretekstem do zorganizowania pierwszej konferencji zbiornikowej było rozpoczęcie w 1986 roku eksploatacji zbiornika Jeziorsko. W tym kontekście  nazwa  Sesja posterowa w trakcie konferencji (zdj. SITWM) samego zbiornika przewijała się w kolejnych organizowanych przez środowisko poznańskie konferencjach. Tradycyjnie była to i pozostała do dziś  platforma  dyskusji, wymiany wiedzy i doświadczeń między projektantami, wykonawcami, naukowcami oraz przedstawicielami instytucji odpowiedzialnych za gospodarkę wodną w naszym kraju. Tematyka tegorocznych wystąpień dotyczyła szeroko rozumianych problemów związanych z eksploatacją, gospodarowaniem i oddziaływaniem zbiorników na środowisko przyrodnicze i gospodarkę.

Konferencję otworzył przewodniczący zarządu oddziału SITWM w Poznaniu Marcin Pawłowski, który przewodniczył komitetowi organizacyjnemu oraz dyrektor RZGW w Poznaniu Bogumił Nowak. Komitet naukowy reprezentował Tomasz Kałuża. W mowie otwierającej konferencję Krzysztof Woś Prezes Wód Polskich podkreślił m.in. rolę i znaczenia zbiorników wielofunkcyjnych w gospodarce wodnej kraju. W otwarciu konferencji uczestniczyła także Aneta Niestrawska Wicewojewoda Wielkopolski, która podkreśliła jak ważnym wydarzeniem jest ta konferencja dla Wielkopolski wschodniej, która jest obszarem o największych deficytach wody w Polsce.

Trzydniowa konferencja zaczęła się sesjami referatowymi, natomiast  drugiego dnia zorganizowano wyjazd na obiekty hydrotechniczne środkowej Warty i Kanału Ślesińskiego. Uczestnicy konferencji zwiedzili zaporę czołową i elektrownię wodną Jeziorsko, zapoznając się ze stanem prac remontowych  na  zbiorniku.  Kolejnymi odwiedzanymi miejscami były zbiorniki powyrobiskowe w różnym stopniu napełnienia powstałe po odkrywce Adamów i Koźmin. W ostatniej części wycieczki odbył się rejs po Kanale Ślesińskim, w trakcie którego uczestnicy konferencji mogli obejrzeć śluzy zlokalizowane na Kanale oraz zapoznać się z zasadami działania systemu chłodzenia elektrowni zlokalizowanych nad jeziorami konińskimi. Ostatniego dnia konferencji odbyły się jeszcze dwie sesje referatowe poświęcone problemom eksploatacji zbiorników retencyjnych i kwestiom związanym z budowanym obecnie zbiornikiem Tulce.

W konferencji wzięło udział łącznie około 100 osób, przedstawiono w jej trakcie 29 referatów i 13 posterów. We wrześniowym numerze Gospodarki Wodnej ukazała się pierwsza partia artykułów poświęconych problematyce związanej ze zbiornikiem Jeziorsko. Natomiast streszczenia wszystkich wygłoszonych referatów i zgłoszonych posterów zostały opublikowane w zeszycie streszczeń. Najprawdopodobniej już za cztery lata w 2026 roku zorganizowana będzie jubileuszowa związana z 40-leciem zbiornika VI konferencja zbiornikowa, a którą już dziś serdecznie zapraszamy.

prof. UPP dr hab. inż. Tomasz Kałuża

Fot. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych Oddział w Poznaniu

Krzysztof Woś Prezes Wód Polskich otwierający konferencje (zdj. SITWM) Uczestnicy w trakcie obrad (zdj. SITWM) Uczestnicy w trakcie wycieczki na tereny powyrobiskowe (zdj. SITWM) ​​​​​​​ Remont dolnego stanowiska zbiornika Jeziorsko (zdj. SITWM)