Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Rozpoczęcie sezonu szparagowego | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Rozpoczęcie sezonu szparagowego

Białe, zielone i fioletowe - szparagi nie jeden mają kolor. Co ciekawe wszystkie szparagi to tak naprawdę ten sam gatunek, a kolor tego wiosennego warzywa zależny jest od sposobu uprawy, a w zasadzie ilości słońca w czasie jego wzrastania. Wszystkie jednak są smaczne i mają wiele walorów zdrowotnych. Uroczyste rozpoczęcie sezonu szparagowego w Polsce zainicjowała konferencja prasowa organizowana co roku przez Katedrę Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Polski Związek Producentów Szparaga.

 

 

W Polsce sezon na szparagi rozpoczyna się zazwyczaj w połowie kwietnia, a najwięcej szparagów powinno pojawić się w sprzedaży na przełomie kwietnia i maja.  Szparagi  w Polsce uprawiane są przede wszystkim w czterech województwach: wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim oraz pomorskim. Polska z produkcją 12 tys. ton szparagów rocznie plasuje się na 13 miejscu w świecie i 6 w Europie. Najwięcej szparagów produkuje się w Chinach (490 tys. ton), Peru (370 tys. ton), Meksyku (331 tys. ton), Niemczech (120 tys. ton) i Hiszpanii (62 tys. ton).

Podczas Konferencji niezwykłe opowieści o szparagach przedstawił  uznany w świecie specjalista w dziedzinie biologii i uprawy szparaga prof. dr hab. Mikołaj Knaflewski, który w Katedrze Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ponad 50 lat zajmował się badaniami nad szparagiem. Profesor przedstawił aktualną sytuację w produkcji szparaga w Polsce i na świecie oraz zagadnienia dotyczące tego niezwykłego warzywa.

Na Konferencji Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu reprezentowali prof. dr hab. Piotr Golińskim, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej, prof. dr hab. Roman Gornowicz, prorektor ds. kadr i rozwoju uczelni  oraz Robert Fabiański, kanclerz UPP. Wśród gości obecni byli przedstawiciele władz miasta: Krzysztof Grabowski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania oraz Szymon Wdowczyk, zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWW.

W Katedrze Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prowadzone są badania nad szparagiem dotyczące między innymi nowych odmian szparaga, uprawy szklarniowej, sterowania wzrostem i plonowaniem szparaga oraz modelowania i optymalizacji upraw. Uczelnia dysponuje unikatową kolekcją około 130 odmian tego warzywa.

Konferencja połączona była z degustacją wykwintnych szparagowych specjałów.  

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

 

​​​​​​​

WYDZIAŁY