Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Sezon szparagowy czas zacząć | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Sezon szparagowy czas zacząć

Szparagi - symbol wyrafinowanego smaku - już zawitały na polskich stołach! Rozpoczął się bowiem wyczekiwany sezon szparagowy, a Polska staje się prawdziwym centrum uprawy tego niezwykłego warzywa. Wypełniony zdrowymi składnikami, pełen smaku i aromatu, sezon szparagowy to idealny moment, aby odkryć wszystkie walory tego zielonego przysmaku.  

 

 

 

Już tradycyjnie sezon szparagowy zainaugurowała konferencja prasowa, która odbyła się 25 kwietnia 2024 roku w Restauracji Concordia Taste w Poznaniu. Wydarzenie,  szparagi zorganizowane przez Katedrę Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Polski Związek Producentów Szparaga, było doskonałą okazją do zgłębienia wiedzy na temat tego wyjątkowego warzywa oraz najnowszych trendów kulinarnych związanych z jego wykorzystaniem. 

 

Podczas konferencji uczestnicy mieli możliwość wysłuchania prezentacji na temat najnowszych osiągnięć w produkcji i uprawie szparagów, a także poznania fascynujących ciekawostek związanych z tym niezwykłym warzywem. Prowadzenie konferencji powierzono niezastąpionemu prof. dr. hab. Mikołajowi Knaflewskiemu, ekspertowi w zakresie szparagów. Jego prezentacja nie tylko przybliżyła najnowsze trendy w produkcji szparagów w Polsce i na świecie, ale także wzbogaciła uczestników o nieocenione informacje na temat właściwości zdrowotnych tego warzywa. 

 

Szparagi to nie tylko kulinarne arcydzieło, ale także cenne źródło składników odżywczych, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Bogate w witaminy, minerały i błonnik, szparagi wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego, regulują ciśnienie krwi, a także sprzyjają utrzymaniu pięknej sylwetki. Co więcej, są również afrodyzjakiem! 

 

„Polska może poszczycić się długą tradycją uprawy szparagów, sięgającą XVIII wieku. Regiony takie jak Wielkopolska, Ziemia Lubuska, Dolny Śląsk i województwo zachodniopomorskie słyną z najwyższej jakości szparagów, które cieszą podniebienia smakoszy nie tylko w Polsce, ale i w sąsiednich krajach” – mówi dr inż. Tomasz Spiżewski z Katedry Warzywnictwa UPP. „Polscy producenci szparagów oferują szeroki wybór odmian, które różnią się smakiem, kolorem i konsystencją. Zielone szparagi, uważane za najbardziej delikatne i chrupiące, są gotowe do spożycia tuż po zerwaniu. Białe szparagi natomiast wymagają obierania przed gotowaniem, ale mają gęstszy i bardziej kremowy smak. Fioletowe szparagi to prawdziwy klejnot - posiadają intensywny smak i barwę dzięki dużej zawartości antocyjanów” – wymienia naukowiec. 

 

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu (UPP) od wielu lat prowadzone są badania dotyczące uprawy, genetyki i hodowli szparagów. Naukowcy z Katedry Warzywnictwa UPP aktywnie uczestniczą w międzynarodowych projektach badawczych, dążąc do doskonalenia metod produkcji i rozwijania nowych odmian szparagów. Prekursorem tych badań był profesor Mikołaj Knaflewski, obecnie emerytowany pracownik Uczelni, który przez ponad 50 lat zajmował się biologią i uprawą szparaga, publikując wiele artykułów naukowych i popularyzując wiedzę na temat tego unikalnego warzywa. Dzięki staraniom profesora Knaflewskiego i jego następców zgromadzono na terenie uniwersyteckiej stacji doświadczalnej ‘Marcelin’ około 130 odmian szparaga z kilkunastu krajów świata, co pozwoliło stworzyć największą kolekcję odmian tego gatunku w Europie. 

 

Sezon szparagowy trwa krótko dlatego warto go w pełni wykorzystać. 

 

Iwona Cieślik

Rzeczniczka prasowa UPP

 

danie ze szparagów danie ze szparagów   danie ze szparagów danie ze szparagów ​​​​​​​ ​​​​​​​ szparagi ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ pole szparagów ​​​​​​​

WYDZIAŁY