Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Ćwiczenia terenowe we Francji studentów "Horticulture: Seed science and technology” | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Grupa studentów kierunku „Horticulture: Seed science and technology” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu 11-12 grudnia br. gościła we Francji, gdzie spotkali się z urzędnikami SEMAE, najważniejszego biura nasiennego.

Studenci wysłuchali trzech wykładów nt. organizacji SEMAE i jej głównych zadań, roli państwa w sprawnym działaniu sektora nasiennego we Francji    oraz krajowym systemie poboru opłat licencyjnych i tantiem od odmian roślin. Wykłady te dały początek dyskusji nt. nasiennictwa francuskiego, które obecnie jest najlepsze w Unii Europejskiej i skutecznie konkuruje z sektorem nasiennym w USA.

Drugiego dnia studenci pojechali na północ Francji, gdzie niedaleko Lille znajduje się główna siedziba firmy hodowlano-nasiennej Florimond Desprez. Jest to dziś jedna z najważniejszych firm na świecie w hodowli nowych odmian buraka cukrowego i pszenicy. Amandine Dupont - rzeczniczka prasowa firmy - przedstawiła jej historię i organizację. Studenci mieli okazję zobaczyć przygotowanie roślin buraka cukrowego do krzyżowania oraz spotkali się z hodowcą pszenicy. Interesująca była także rozmowa z pracownikami laboratorium biotechnologicznego. Wykorzystuje ono markery cech do selekcji i skrócenia cyklu hodowli nowej odmiany. Studenci zwiedzili również zakład przerobu nasion, gdzie przygotowuje się do sprzedaży materiał siewny.

Wizyta we Francji pokazała, że wyjazdy do najlepszych firm i instytucji nasiennych w Unii Europejskiej są ważnym elementem kształcenia studentów hodowli roślin i nasiennictwa. To znakomita okazja do zweryfikowania teorii z wykładów z praktyką hodowlano-nasienną.

Prof. dr hab. Roman Hołubowicz