Wyjazd studyjny studentów Wydziału Ekonomicznego do instytucji Unii Europejskiej w Brukseli

W dniach 29.05-1.06 2023 roku odbył się wyjazd studyjny studentów Wydziału Ekonomicznego do instytucji Unii Europejskiej w Brukseli, w którym udział wzięło 39 studentów kierunków Ekonomia i Finanse i rachunkowość oraz pracownicy Wydziału.

W trakcie pobytu studenci mieli okazję poszerzyć swoje kompetencje i zgłębić zagadnienia dotyczące funkcjonowania najważniejszych instytucji UE, tj. Parlamentu  Europejskiego i Komisji Europejskiej. Wykłady i dyskusje dotyczyły bieżących problemów, podejmowanych inicjatyw i działań oraz wyzwań stojących przed UE związanych z jednolitym rynkiem europejskim, budżetem wspólnotowym i gospodarką unijną - w tym szczególnie rolnictwa i agrobiznesu. Zagadnienie oceniane były także z perspektywy niespełna 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Studenci spotkali się także z przedstawicielami organizacji reprezentujących rolników i spółdzielców COPA-COGECA oraz Biura Informacyjnego Województwa Wielkopolskiego, które reprezentuje interesy naszego regionu w instytucjach europejskich.

Wyjazd był niezwykle bogaty w merytoryczne spotkania, a studenci mieli możliwość posłuchać wykładów i podyskutować z:

• Paulo GOUVEIA - ekspertem COPA-COGECA z zakresu Wspólnej Polityki Rolnej;
  • Zarządem Biura Informacyjnego Województwa Wielkopolskiego w Brukseli;
  • Panią Ewą KOPACZ, Posłem do PE, wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego, byłą premier Rządu RP;
  • Panem Leszkiem MILLERM, Posłem do PE, byłym premierem Rządu RP;
  • Panem prof. Markiem BELKĄ, Posłem do PE, byłym premierem Rządu RP;
  • Panem prof. Jerzym BUZKIEMPosłem do PE, byłym Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, byłem premierem Rządu RP;
  • Panem Jarosławem KALINOWSKIM, Posłem do PE, byłym wicepremierem Rządu RP i Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
  • Panem Adamem JARUBASEM, Posłem do PE;
  • Panem Krzysztofem HETMANEM, Posłem do PE;
  • Panem Januszem WOJCIECHOWSKIM, Europejskim Komisarzem ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi – członkiem Komisji Europejskiej.

Ponadto odbyły się seminaria na temat możliwości zatrudnienia w instytucjach UE i budowania kariery zawodowej, ofert stażowych, możliwości odbycia praktyk zawodowych.

Wyjazd studyjny do instytucji Unii Europejskiej w Brukseli zorganizowany został w ramach  projektu Najlepsi z natury! Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznani.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój

prof. UPP dr hab. Wawrzyniec Czubak