Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wyróżnienie specjalne za opracowanie edytorskie publikacji Staphylinina (Coleoptera: Staphylinidae) of Poland | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Od 25 do 28 maja 2023 roku w Pałacu Kultury i Nauki oraz na placu Defilad przed PKiN odbywały się 26. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie. Drugiego dnia targów wręczono nagrody i wyróżnienia Nagrody Głównej ACADEMIA, Nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych oraz Nagrody Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych, a także wyróżnienia, w tym za opracowanie edytorskie. Organizatorami 16. edycji konkursu ACADEMIA 2023 są: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej oraz Fundacja Historia i Kultura. Konkurs ma na celu wyróżnienie oraz promocję wydawców najlepszych publikacji akademickich i naukowych, które ukazały się na rynku tym razem w latach 2022–2023.

Miło nam poinformować, że Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zdobyło wyróżnienie specjalne za opracowanie edytorskie publikacji Staphylinina  (Coleoptera: Staphylinidae) of Poland pod redakcją naukową Andrzeja Mazura i Andrzeja Melke. Nasz tytuł został dostrzeżony przez Jury konkursu ACADEMIA 2023 w dużej grupie konkurentów, jako że do tegorocznej edycji zgłosiło się 42 wydawców ze 142 publikacjami.

Monografia została przygotowana na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna UPP w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Doskonała Nauka”. W książce znajdują się najnowsze dane o rozmieszczeniu 33 gatunków kusaków w Polsce (Staphylinina). Oparto je na 12 tysiącach rekordów otrzymanych z badań faunistycznych oraz rewizji kolekcji muzealnych. Te dane są ważne dla poznania i zrozumienia przyrody oraz jej ochrony. W pracach nad monografią uczestniczyło ponad trzydziestu badaczy z ośrodków naukowych polskich i zagranicznych oraz kilku badaczy niezależnych. Jak zauważył Volker Gollkowski w recenzji opracowania, atlas rozmieszczenia tej grupy ma dużą wartość dla obecnych i przyszłych badań występowania, ekspansji lub redukcji gatunku.

Książka jest upowszechniana w wolnym dostępie i jej wersję elektroniczną można pobrać ze strony Wydawnictwa UPP.

Lucyna Borowczyk
Kierownik Wydawnictwa UPP